Pikýrování semenáčků kaktusů
 
Názory na to, kdy pikýrovat semenáčky kaktusů, se liší prakticky u každého kaktusáře. Je zřejmě dána podmínkami, ve kterých semínka klíčí. Zde uvedu svůj názor a svou metodu, kterou používám již řadu let. Pro mě je důležité, jaký mají vyklíčené rostlinky kořínek, nikoliv zda mají již ostny, nebo ne. Některé druhy (veškerá astrophyta, homalocephaly, EFC, echinopsy atd., jsou schopné vytvořit záhy po výsevu kořínek v délce přes 1 cm.  Toto je délka kořínku, který nám může již působit menší problém při pikýrování, zvláště když je různě pokroucený. Proto se rozhodneme pro pikýrování co nejdříve. Jiné druhy nás zase k přepíchání donutí tím, že v klíčícím aparátu nemají ideální podmínky k růstu (přebytek vlhkosti a tepla, a nedostatek světla). Jedná se hlavně o rostlinky vysokohorské, např. Lobivie, Neochilenie, Neoporterie a.p.  Musíme si uvědomit, že jen těžko dosáhneme v domácích podmínkách osvětlení, jaké mají rostliny v přírodě a dlouhé setrvání v nevhodných podmínkách by se nám odrazilo v nepřirozeném růstu a vývoji (nadměrné vytahování, nepřirozené zbarvení a.p.). U těchto rostlinek je žádoucí, pokud možno co nejdříve odstranit veškeré kryty jako sklo, plexi, a.p. které snižují intenzitu osvětlení, případně posečkat s výsevem do jarních měsíců.
Uvedu příklad. Intenzita světla při slunném dni a umístění rostliny ve stínu, např. pod stromem, dosahuje hodnoty
10 000 lx (luxů) a 14,7 W (watů) na jeden m2. Ve výborně osvětlené místnosti máme asi 700 lx a  1,2w /m2. Je rovněž známo, že špičková led diodová žárovka o výkonu 20W, poskytne 1750 lumenů.  Tato svítivost je sice pro počáteční vývoj rostlinek postačující, ale pro dlouhodobé umístění rostlin je to málo.
Pro pikýrování i tak malých rostlinek, prakticky pár dní po vyklíčení, nám postačí trocha zručnosti a trpělivosti a jednoduché pracovní pomůcky. Já používám plastovou pinzetku, vyrobenou z pásku PVC a vhodně zastřiženou do špičky. Mám jich vždy několik v různých velikostech. Vhodně upravený asi 15 cm dlouhý špejl, nebo podobný nástroj mi pomáhá při manipulaci s rostlinkou a rovněž při zhotovení vhodného otvoru v substrátu, odpovídajícího délce kořínku rostlinky.
Jako substrát používám obyčejně zeolit o zrnění cca 1 – 2 mm. V poměru k malým rostlinkám, se zprvu zdá být substrát příliš hrubý, protože neobsahuje prach a nejjemnější částečky. Je ale zase vzdušný, nespéká se, perfektně přijímá vodu při zálivce podmokem a neposkytuje prostor pro vývin řas. Pikýruji do substrátu vlhkého. Při pikýrování semenáčků v tomto raném stádiu, nemám žádné ztráty.
Nádobky na pikýrování o velikosti 10 x 10 cm jsou z tvrdého PVC, ale v případě potřeby lze použít cokoliv. Např. vhodně seříznutý kalíšek od Ramy, nebo tvarohu, ve kterém zhotovíme v každém rohu otvor pro odtok přebytečné vody. Semenáčky sázím poměrně blízko sebe. Do nádobky 10 x 10 cm jich umístím 100 až 120. Misku ihned po skončení práce vrátím zpět do výsevního zařízení, tedy do stejných podmínek kde vyklíčily.
Tím prozatím naše práce končí na dobu asi 2 – 3 měsíce (podle druhu rostliny), t. zn. do doby, kdy rostlinky dorostou, zcela zaplní misku a nemají již místo pro další růst.
Výše uvedený postup nezahrnuje péči o výsevy rostlin jako například Aztekium, Strombocactus a některé jiné kaktusy s mikroskopickými semínky. O tom si povíme příště.
Kaktusy
Milan Pospíšil
1. Máje 168
Dlouhá Loučka
78386
posp.mln@gmail.com

počítadlo.abz.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one