Několik mých zkušeností z výsevů kaktusů.

Nemyslím si, že následující informace mohou platit všeobecně pro každého, ale zásady výsevú shrnu tak, aby byly vodítkem pro začínající kaktusáře a možná zde najdou inspiraci i pokročilejší. Vše začíná objednávkou 
semínek. Vřele doporučuji, vybrat si spolehlivého a renomovaného prodejce. Není jich mnoho, ale stále jsou  mnozí kaktusáři poctiví. Velmi osuzuji takové, kteří pro zisk několika korun prodají semínka neklíčivá ( tím nemyslím prodej vzácnějších a problematičtějších druhů, se kterými jsou při klíčení obecně problémy), ale takové kteří vědomě prodají semínka po době klíčivosti, nebo je úmyslně klíčivosti zbaví. První výsevy jsem 
uskutečnil cca před čtyřiceti lety, kdy sehnat semínka byl problém, ale pokud se podařilo navázat kontakt s pěstiteli, výsledky byly poměrně dobré i přes nedostatek techniky, kterou máme dnes, a také přes nedostatek chemie. Možná jsme byli pečlivější a rostlinkám jsme se věnovali více. Doporučuji proto každému, vedení podrobné administrativy co se týká nákupu, klíčivosti a životaschopnosti rostlinek, třeba po jednom roce. To vás nasměruje správným směrem při nákupu semínek. Věřte, že při standartních podmínkách při výsevu, (nastavení teploty a osvětlení, zjistíte, že od jednoho prodejce docílíte klíčivosti 70 - 90% a od jiného při stejném druhu třeba jen 10 % ). Pohled na zdravé vyklíčené rostlinky potom stojí za čas strávený při administrativě. Musím bohužel konstatovat, že za těch čtyřicet let se mnohé kluby a mnozí dodavatelé změnili a není od nich možné získat kvalitní semínka. Úmyslně neuvádím své dodavatele, nemám od nich souhlas ale mnohé jsem již opustil. 

Příprava substrátu a výsev.
Substrát k výsevu si připravíme před dodávkou semínek. Je to proto, že bychom neměli čekat na nic a semínka vyset co nejdříve. Každý den, který rostlinky budou růst, bude prospěšný na podzim, kdy ukončíme vegetaci a budeme se rozhodovat, zda rostlinky přezimujeme zcela nasucho klasickým způsobem (u rostlinek nad 1 cm a to je většina běžných druhů je to žádoucí), nebo stále pod umělým světlem a temperací. Měnit způsob vegetačního klidu poté nedoporučuji, na včasném rozhodnutí, závisí zdárné přezimování.
Pokud nehodláme, anebo nemáme možnost, připravit si substrát k výsevu všeobecně známými způsoby ( přepaření atd.), můžeme výsev aplikovat na zeolit (ale ve vhodné granulaci), nebo na vermikulit (mám poměrně dobré zkušenosti,- neplesniví, udržuje vlhkost a je poměrně stabilní.). Vermikulit pojme značné množství tekutiny ale v suchém stavu je lehčí než voda. Je proto vhodné připravit si převařenou, nebo destilovanou vodu, obohacenou nějakým krystalickým hnojivem (já používám Kristalon Gold) s přídavkem Proplantu, či Previcuru (ředění dle prospektu) a vermikulit tímto roztokem řádně navlhčit dříve než jej dáme do výsevních nádobek. Vermikulit v zrnění 1 -3 mm považuji za nejlepší. K dostání je ve 3 - 5 L balení ve zverimexech za cenu cca 50 - 90 Kč za balení. Vzhledem k tomu, že pro výsev není potřebná větší vrstva jak 2 cm, vystačí nám toto množství cca na 70 - 80 květináčků velikosti 5x5 cm, které k výsevu pužívám. Každý květináč po naplnění substrátem ( drenáž cca 2 cm, vermikulit rovněž asi 2 cm, rozdělím proužky nastříhaného plastu na 4 díly. Velikost každého dílku je 2,5x2,5 cm a to bohatě stačí pro výsev běžné porce semen do 25 ks. Máme-li semen více, stačí vyjmout jeden proužek a tím se nám prostor pro výsev znásobí. Pro porci 100 kusů pak volím tento květináč nerozdělený. Tímto způsobem výsevu docílím úspory plochy ( 50 květináčků zabere plochu 30x60 cm a zde je možný výsev 200 druhů semen v běžných porcích. Takto oseté květináčky umístím do výsevního aparátu, který je osvětlen led-diodovými pásky a ve spodní části je vyhříván topným kabelem o délce 7 m a výkonu 50W. Vče je ovládáno termostatem a spínací zásuvkou kterou jsem naprogramoval tak aby rostlinky byly osvětleny v době, kdy je k dispozici snížená sazba el. proudu. Při použití této metody jsou náklady na energii minimální. Topný kabel a led pásky stačí s rezervou na plochu 80x120 cm i v nevytápěné místnosti a celé zařízení udržuje teplotu v uvedeném prostoru s výkyvem max 1,5 st. C.V každém případě je potřeba zajistit potřebnou poměrně vysokou vlhkost, ať již primitivním způsobem, t.zn. uzavřením do mikrotenového sáčku, nebo jiným způsobem. Možností je mnoho. Při použití  výše uvedených květináčků je možné nařezat si čtverečky z plexiskla které zapadnou do osazení květináčku (použijme tenké plexi, řežeme odlamovacím nožem - práce jde rychle a je přesná) Doprodtřed každého čtverečku nalepíme lepící pistolí vhodný kousek plastu či dřívka pro lepší manipulaci, odkrytí, při kontrole výsevu. Teplota výsevu by neměla překročit 25 st. C. U vysokohorských druhů stačí mnohem méně - cca 15 - 18 st. C. Vlhkost substrátu by neměla být během klíčení přerušena. Semínka nám vyklíčí do 30 dnů, mnohé do 24 hodin. Rostlinky které vyklíčí první, budou i v budoucnu nejlepší a nejlépe porostou, proto se nezdráhejme je přepikýrovat a oddělit od pozdějších klíčenců. Je nutné ale zachovat stejné podmíny po pikýrování jako při klíčení. Ztrát se potom nemusíme obávat.

Metoda výsevu.
Výsev do lahví, je možný při výsevu menšího množství semínek, nebo při výsevu opravdu vzácných druhů. Při větším množství semínek je ale tato metoda neefektivní. V každém případě ale věnujme velkou pozornost výsevnímu substrátu a zvláště vodě kterou je substrát zvlhčen. Já doporučuji vodu destilovanou, obohacenou krystalickým hnojivem, nebo alespoň vodu převařenou. Důslednost při přípravě substrátu se nám projeví 
následně minimálním výskytem plísní a při správném osvětlení i absencí řas, které rovněř považuji za nežádoucí. Při výběru substrátu pro výsev doporučuji substrát anorganický a jako zvláště vhodný se mi jeví ten, který neobsahuje průhledné částečky jako je křemen a.p. (zvýšený výskyt řas a poté problematická závlaha). Jako vhodný se mi jeví již zmíněný vermikulit, zeolit ale také různé droby (vhodné zrnění je  vlastně odpad v lomech, je nutné si jej ale předem připravit. Propírání je poměrně pracné, v zimě nemožné, výtěžek potřebného zrnění je malý, ale výsledek při pěstování je velmi dobrý). Při vlhčení substrátu je žádoucí (hlavně když nepropařujeme) použít proplant, nebo previcur. 
Různé metody např. máčení semen v peroxidu a.j. sice možná zvýší u některých druhů klíčivost. Je to však diskutabilní. Získáme-li kvalitní semínka, nejeví se mi účinnost těchto metod jako významná. Rovněž vývoj rostlinek po takovém ošetření se mi nelíbí.

Potíže s plísněmi, řasami a.p.
Pokud pečlivě ošetříme výsevní nádobky ( já je desinfikuji ponořením do roztoku hypermanganu na několik hodin) a připravíme zálivkovou vodu výše uvedeným způsobem, je výskyt plísní velmi sporadický. Vyskytnou-li se potom pocházejí většinou z mrtvých semen. Včasné odhalení je zásadní, - stačí pinzetou odstranit semínko a infikované místo zakápnout připraveným roztokem Dithane DG, růžovým roztokem Hypermanganu, nebo 
Proplantem. Toto opatření postačí k tomu, aby zbytek zdravých semen vyklíčil a byl poté přepíchán jinam. V podstatě jsem nebyl nikdy donucen nádobku s výsevem zcela odkrýt, tím snížit vlhkost a takto plíseň likvidovat. Radím proto co nejvíce kontrolovat, včas zasáhnout a poté se jen radovat ze zdárného vývinu rostlinek !

V další části se s vámi podělím o své zkušenosti s pikýrováním, přesazováním a přezimováním, rostlinek mladých ale i květuschopných a vzácných.

Přeji vám hodně radosti při výsevu semínek kaktusů.
.
.
.
.
.
.
.
.
.


Pro zajímavost přikládám snímek výsevu různých astrophyt a thelocactusů. Foto cca 14 dní po výsevu. Předpokladem úspěchu jsou především kvalitní semena a adekvátní teplota. (v tomto případě 20 - 25 st. C.) Z takového výsevu má jistě každý kaktusář raddost.
výsev 2016.jpg
Kaktusy
Milan Pospíšil
1. Máje 168
Dlouhá Loučka
78386
posp.mln@gmail.com

počítadlo.abz.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one